Kotlina Biebrzańska – Na majówkę podążaj śladami łosia i lokalnej kuchni

Tu, gdzie natura ma pierwszeństwo, gdzie rzeka płynie swoim torem żłobiąc wodne ścieżki pomiędzy łąkami i lasami, dzień zaczyna się inaczej niż w zgiełku ulic miast. Kotlina Biebrzańska to miejsce, które dla miłośników przyrody oferuje bogaty wachlarz doznań. A jeśli nieco zboczymy z trasy, trafimy do miejsca niesamowitego, do Moniek, gdzie codziennie produkuje się ser zachwycający całą Polskę.

Majówka w Kotlinie Biebrzańskiej
Maj to przedsmak wakacyjnych wypraw, zapowiedź ciepłych dni spędzanych z dala od służbowych obowiązków. A gdyby już wcześniej, na majówce, zanurzyć się w prawdziwą przygodę? Tym bardziej, że wcale nie trzeba ruszać za granicę. Tu, w Polsce, są miejsca zachwycające, wabiące turystów magiczną przyrodą, a także … kulinariami.

Mowa o Kotlinie Biebrzańskiej, gdzie w naturalnych warunkach żyją jelenie, sarny, watahy wilków oraz najbardziej charakterystyczny dla tego parku i największy współcześnie żyjący ssak kopytny — łoś. Kto wie, może uda Ci się go tutaj spotkać?
Na Podlasiu, w tej nieodkrytej wciąż krainie czeka na turystów Czerwone Bagno czy najdłuższa ścieżka rowerowa w Polsce Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, licząca sobie prawie 2000 km. Właśnie teraz, wiosną, kraina wygląda szczególnie malowniczo ze swoimi kwitnącymi polami, gdzie ptaki rozpoczynają gody.

Obietnica przygody i smaku

Turystyczne szlaki to jednocześnie kulinarna wędrówka śladami tego, co najlepszego ma do zaoferowania ten region. W tym miejscu można spróbować tradycyjnej kuchni oraz lokalnych wyrobów wzrosłych na tej naturalnie czystej ziemi. W miejskiej kakofonii nawet wyszukane dania muszą walczyć o naszą uwagę, by potem szybko zostać zapomniane.

Tymczasem na urokliwym Podlasiu kompozycja smakowa stworzona z prostych, lokalnych produktów wpisze się harmonijnie w krajobraz tego miejsca. Ile razy, w miejscu takim jak to, zdarzyło się Wam rozpocząć dzień kromką chrupiącego i ciepłego jeszcze chleba delektując się produktami wyrosłymi z lokalnej gospodarki — niezwykle delikatnym monieckim masłem w połączeniu z monieckimi serami: Goudą czy lekko orzechowym Aldamerem, czy innymi produktami z szerokiego wachlarza producenta lokalnego, ale jednak karmiącego swoimi serami całą Polskę.

Mońki — smaki z natury

To właśnie w MSM Mońkach dobrodziejstwo natury przeobrażane jest w Monieckie produkty — różnego rodzaju sery wyróżniające się oryginalnym smakiem oraz inne przetwory mleczarskie, do których surowca dostarczają nam lokalne gospodarstwa. - Tradycję i wypracowaną od lat 70. recepturę łączymy z najnowszą technologią, mając zawsze na uwadze troskę o środowisko naturalne. Dzięki temu każdy powstający tu produkt charakteryzuje się pełnym
i wyśmienitym smakiem, osiągniętym dzięki wykorzystaniu jedynie naturalnych składników.- mówi Ewa Polińska z MSM Mońki.

Spróbuj więc zanurzyć się w magię tajemniczego Podlasia, by jednocześnie w ciągu tych dni pełnych wrażeń delektować się niezwykłymi aromatami i delikatnością monieckich wyrobów.

Zobacz inne