Ser szwajcarski – smak znany na całym świecie

Szwajcarski ser znany jest na całym świecie. Nic dziwnego, że jego niebywały smak i aromat pokochali także Polacy. W samej Szwajcarii powstaje ponad 450 różnych gatunków sera. Wiele z nich osiągnęło międzynarodową sławę, dlatego też zasługują one na szczególną uwagę.

Tradycyjny ser szwajcarski powstaje z najlepszej jakości mleka krowiego i dojrzewa w specjalnie do tego przygotowanych piwnicach. Ciekawostką jest, że jego charakterystyczne dziury były niegdyś traktowane jako powód do wstydu dla producentów i robiono wszystko aby się ich pozbyć lub by przynajmniej były jak najmniejsze. Dziś są chlubą wielu gatunków sera i zdecydowanie świadczą o doskonałości wyrobu.

Ser szwajcarski z dziurami

Dziury w serze szwajcarskim – ich ilość, kształt oraz wielkość – uzależnione są od konkretnego gatunku sera. Na rynku dostępne są zarówno gatunki sera z dziurami, jak i bez nich. Wiele osób z pewnością zastanawia się, skąd biorą się dziury w serze? Otóż sprawcami całego zamieszania są po prostu bakterie, które są nieodzowne w trakcie produkcji sera. Podczas procesu fermentacji zaczyna wytwarzać się dwutlenek węgla. Jego ilość jest tak duża, że próbuje on wydostać się z masy serowej, jednak nie ma jak tego zrobić, dlatego zaczyna tworzyć w niej specyficzne pęcherzyki, które ostatecznie pozostają w serze w postaci słynnych dziur.

W procesie produkcyjnym poszczególnych gatunków żółtego sera występują różne rodzaje bakterii, dlatego też mamy do czynienia z różnymi wielkościami tych otworów. Całkiem niedawno szwajcarscy naukowcy odkryli, że za obecność dziur w serze mogą odpowiadać także mikrocząsteczki siana, które dostają się do mleka w czasie udoju. Dzięki nowoczesnym procesom oczyszczania mleka, bakterii tych jest coraz mniej, dlatego też i dziury w serze mogą być znacznie mniejsze. Bakterie zasadniczo wpływają także na ostateczny smak oraz aromat konkretnego gatunku sera, dlatego ich obecność jest tak ważna w całym procesie.

Tradycyjny ser szwajcarski

Ser szwajcarski jest podstawą wielu wykwintnych dań. To właśnie w Szwajcarii powstało słynne na całym świecie Fondue, czyli mieszanka pysznych i aromatycznych serów, białego wina oraz przypraw podgrzewana w specjalnym naczyniu umieszczonym nad niewielkim płomieniem. Fondue podajemy z niewielkimi kawałkami chleba lub bagietki, które nadziewamy na specjalny widelczyk i dokładnie obtaczamy w serowej masie. Fondue jest obecnie wykwintnym przysmakiem serwowanym na całym świecie, niewielu jednak wie, że powstało na szwajcarskiej wsi, wymyślone przez biednych rolników, którzy, aby nie marnować pozostałości zeschniętego sera, zbierali jego resztki i roztapiali w garnku nad ogniem. Następnie moczono w nim kawałki chleba i tak powstało proste i pożywne danie dla całych rodzin.

Ser szwajcarski cena

Cena najdłużej dojrzewających serów żółtych z pewnością nie będzie niska. W końcu niektóre z nich dojrzewają długie miesiące, czasem nawet lata. Jednak istnieje wiele odmian i gatunków, które dostępne są dla każdego i na każdą kieszeń. I są to wciąż wysokiej jakości produkty. To samo tyczy się wszelkich serów typu szwajcarskiego, które z powodzeniem produkowane są wielu mleczarniach na całym świecie, również w Polsce. Ser szwajcarski cena uzależniona jest głównie od jego jakości i stopnia skomplikowania procesu jego produkcji. Im bardziej wymagający tym cena będzie wyższa.

Tradycyjne sery szwajcarskie dzielą się na twarde, miękkie i półmiękkie. Twarde sery dojrzewają przez najdłuższy czasu. Przykładowo niezwykle popularny na świece ser Sbrinz może dojrzewać nawet 3 lata. Z kolei czas potrzebny na dojrzewania serów półmiękkich to zaledwie kilka miesięcy. Sery miękkie potrzebują często tylko kilku dni, by stały się gotowe do spożycia.

Sery typu szwajcarskiego z polskiej mleczarni

MSM Mońki produkuje wysokiej jakości ser typu szwajcarskiego w trzech odmianach: łagodny w smaku ser Nadbiebrzański, ser Moniecki oraz wykwintny Aldamer. Wszystkie te sery typu szwajcarskiego mają prosty skład, gdyż znajdziemy w nich jedynie mleko, sól, bakterie fermentacji mlekowej oraz podpuszczkę mikrobiologiczną. „Czysta etykieta” świadczy oczywiście o ich wysokiej jakości.

Ser Nadbiebrzański posiada bardzo łagodny smak z nieco słodkawą nutką, co sprawia, że jest idealnym składnikiem wielu dań. Jego charakterystyczny zapach dojrzewającego sera jest niezwykle przyjemny, tym bardziej warto stosować go w kuchni.

Moniecki to kolejny ser typu szwajcarskiego, który charakteryzuje się delikatnym aromatem i cudownym smakiem. Ser ten posiada niezwykle sprężystą konsystencję. Smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno, dlatego tak dobrze sprawdza się w kuchni.

Ser Aldamer charakteryzuje się nieco słodkawym smakiem, jednak w bardzo delikatnej wersji. Ser ten posiada liczne dziury wielkości orzecha laskowego, co jest jego charakterystyczną cechą. Bardzo często używany jest do przygotowywania szybkich przekąsek typu koreczki lub deski serów, które z kolei stanowią idealny dodatek do białego lub różowego wina.