Rodzaje sera, które trzeba znać!

Eksplorując sklepowe półki z pewnością nie zastanawiamy się nad tym, jaka jest klasyfikacja serów. Zależy nam przede wszystkim na zakupie dobrego w smaku, dostosowanego do naszych upodobań produktu, który lubi cała rodzina. Zazwyczaj nie chcemy eksperymentować, jednak asortyment stale proponuje nam nowe smaki. Jak mamy wybierać spośród produktów, o których nie za wiele wiemy? Przedstawiamy zatem prawdziwe kompendium wiedzy na temat serów oraz ich rodzajów!

Sery nie takie oczywiste!

Na pytanie, jakie wyróżniamy rodzaje serów, wiele osób odpowiada „białe i żółte”. Jest to pewnego rodzaju kwalifikacja, jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę, co ten podział przedstawia. O ile prościej jest powiedzieć w sklepie „poproszę 10 plasterków sera żółtego” lub wziąć z półki kostkę popularnego twarogu? Ale czy twaróg to ser? I czy sery o różnych nazwach oznaczają także ich rodzaje? Ta wiedza w żaden sposób nie jest dla nas usystematyzowana, a świat serowarstwa jest naprawdę imponujący, jeśli chodzi o rodzaje, podziały i klasyfikacje.

Tradycja serowarstwa sięga wieków, lecz dawniej nie wyróżnialiśmy aż tak wielu gatunków. Obecnie wytwórcy szukają coraz to nowych smaków i sposobów na produkcję sera, niezależnie od tego, jakie ich rodzaje produkują. Poza tym nie tylko duże zakłady mleczarskie wyrabiają te specjały, bowiem robią to również małe gospodarstwa, aby następnie sprzedać sery lokalnie.

Mieszkańcy miast szukają takich tradycyjnych wyrobów, a co więcej, są w stanie zapłacić o wiele więcej za produkt bez żadnych konserwantów. Prawdziwi serowarzy właśnie tego oczekują - docenienia produktów naprawdę znakomitej jakości, które sami wytwarzają.

Jakie wyróżniamy rodzaje serów?

Poznajmy zatem klasyfikację serów, ze względu na różne czynniki, które definiują nie tylko sposób wytwarzania, ale również niepowtarzalny, charakterystyczny smak.

O ile wiemy, że ser powstaje z mleka, o tyle nie zdajemy sobie sprawy, że mleko także ma swoje pochodzenie. I tak pojawia się podział ze względu na surowiec, z którego ser jest wytwarzany. Wyróżniamy:
- sery z mleka krowiego;
- sery z mleka koziego;
- sery z mleka owczego.

Pewnie teraz pojawia nam się w głowach obraz półki sklepowej i widoczny na niej charakterystyczny ser z obrazem kozy. Już wiemy, że ser kozi jest jednym z rodzajów sera, lecz zupełnie innym niż najbardziej znane nam „żółte” sery plasterkowane.

Ten podział tak naprawdę jest mocno zawężony, ponieważ sery wytwarza się również z mleka od osła, łosia a nawet wielbłąda! Nie są to jednak sery tak popularne, ze względu na swoją jakże zawrotną cenę. Z pewnością lubują się w nich smakosze i prawdziwi znawcy serów.

Kolejny podział określa nam technologię produkcji, która może wytwarzać:
- sery kwasowe - otrzymuje się je poprzez działanie bakterii kwasu mlekowego. Ich głównym przedstawicielem jest popularny twaróg;
- sery kwasowo-podpuszczkowe - otrzymuje się je poprzez ścinanie mleka zakwasem i podpuszczką. W ten sposób powstaje m.in. serek wiejski;
- sery podpuszczkowe - otrzymuje się je poprzez ścinanie mleka podpuszczką, a następnie poddaje się go dojrzewaniu. To najbardziej złożona grupa serów;
- sery zwarowe - powstają poprzez podgrzanie serwatki, pozostałej po produkcji sera. Idealnym przykładem jest włoska, delikatna ricotta.

Najbardziej precyzyjnym i praktycznie najpopularniejszym podziałem serów, jest klasyfikacja ze względu na teksturę oraz rodzaj skórki:
- sery świeże - do nich należy popularna feta, mozarella, twaróg czy ricotta;
- sery miękkie - to uwielbiany camembert, brie, gorgonzola, bryndza;
- sery półtwarde - uwielbiana w Polsce Gouda, Cheddar oraz ser Tylżycki;
- sery twarde - to nieodłączny element każdej pasty Parmezan oraz Pecorino Romano;
- sery maziowe - w Polsce najmniej znane. Ich przedstawiciele to Limburger czy Munster;
- sery pleśniowe - ten gatunek serów dzieli się dodatkowo na dwa rodzaje, ze względu na ilość pleśni. Sery z porostem pleśni to np. Camembert czy Brie, natomiast te z przerostem pleśni to np. Roquefort.

Ten podstawowy podział serów określa różnorodne czynniki, dotyczące ich wytwarzania, wyglądu czy właściwości. Jednak złożoność rodzajów serów, a przede wszystkim ich pochodzenia jest tak ogromna, że prawdopodobnie nie da się ich zliczyć. Są kraje, w których serowarstwo jest nie tylko tradycją, ale prawdziwym symbolem danej narodowości. W niektórych krajach można odnotować setki gatunków serów, dlatego sklasyfikowanie wszystkich istniejących serów byłoby praktycznie niemożliwe.

Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli polski smak tradycyjnych serów

Przejdźmy zatem do naszej tradycyjnej, polskiej zagrody. Wiele mleczarni w Polsce produkuje sery znakomitej jakości, czerpiąc inspirację z natury. MSM Mońki wytwarza od lat swoje sery w Dolinie Biebrzy - miejscu, w którym królują lokalne wyroby. Właśnie dlatego smak serów jest wyjątkowy. Mleko pozyskiwane od lokalnych gospodarstw jest wolne od konserwantów, a cały proces produkcji jest prowadzony w zgodzie z naturą.

Sery - rodzaje od MSM Mońki

Moniecka Spółdzielnia Mleczarska produkuje 2 rodzaje serów: sery typu holenderskiego oraz sery typu szwajcarskiego. Dzielą się one na kilka produktów o różnej charakterystyce smakowej.

SERY TYPU HOLENDERSKIEGO

Ten ryp serów charakteryzuje się prawdziwym bogactwem smaków, a jednocześnie wspaniałą konsystencją i delikatnością. Do kategorii serów typu holenderskiego od MSM Mońki zaliczamy:
- Ser Gouda - pewnie nie ma osoby, która nie znałaby tego rodzaju sera. To niezwykle śmietankowy, charakterystyczny smak, pasujący idealnie do praktycznie każdej potrawy. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej docenianych serów na świecie.
- Ser Morski - jest lekko słonawy, idealny dla osób ceniących sobie wyjątkowy aromat.
- Ser Edamski - to prawdziwa eksplozja smaku i aromatu. Ma lekko orzechową, wyrazistą nutę, dzięki temu pasuje idealnie do przekąsek i dań głównych.
- Ser Podlaski - charakteryzuje się ciekawym smakiem i sprężystością, dzięki temu oferuje całą gamę doznań.

SERY TYPU SZWAJCARSKIEGO

Sery dziurawe jak ser szwajcarski! Charakteryzują się sprężystością, dzięki temu zachwycają i zadowalają nasze kubki smakowe. W tej kategorii serów MSM Mońki produkuje:
- Ser Nadbiebrzański - tradycyjny ser, zachowujący wszystkie najciekawsze cechy Doliny Biebrzy - łagodność, słodką nuta oraz zapach dojrzewającego sera.
- Ser Moniecki - jeden z najdelikatniejszych serów od MSM Mońki. Idealnie sprawdza się do każdej potrawy.
- Ser Aldamer - niesamowity, słodkawy smak, łagodność i delikatność, zamknięta w sprężystej kostce wyśmienitego sera.

Co jeszcze od MSM Mońki?

Oprócz serów w kostce, MSM Mońki wytwarza także sery w plastrach, które idealnie sprawdzą się na polskich stołach. Wszystkie najlepsze produkty zamknięte w poręcznych opakowaniach - sery w plastrach Gouda, Morski, Aldamer, Edamski, Podlaski po raz kolejny zaskakują konsumentów. Serów w plastrach można używać do kanapek, tostów, przystawek, a nawet jako samodzielną przekąskę.

MSM Mońki wytwarza także sery topione - idealne do zup, sosów, dipów oraz potraw, w których kremowa, delikatna konsystencja sera topionego jest niezwykle pożądana.

Ku zaskoczeniu wszystkich, Moniecka Spółdzielnia Mleczarska niedawno wypuściła na rynek nowy produkt - ser topiony w plastrach. To innowacja, która coraz cześciej znajduje swoje zastosowanie w wielu domach. Ser topiony w plastrach jest idealny do tostów i kanapek oraz zapiekania w różnego rodzaju potrawach. Jego zastosowanie jest proste, a smak, który prezentuje, różni się od smaku i aromatu innych serów.

Oprócz wielu rodzajów serów, MSM Mońki posiada w swojej ofercie doskonałe, domowe Masło Ekstra, serwatkę w proszku oraz wyśmienite mleko w proszku, które świetnie sprawdza się do przyrządzania wyszukanych deserów.

Jak powinniśmy nazywać rodzaje serów?

Jeśli chcemy wytłumaczyć komuś, jakiego sera szukamy, lecz nie znamy dokładnie jego rodzaju czy nazwy, powinniśmy podać każdy z poszczególnych elementów klasyfikacji serów. Będzie to np. ser z mleka krowiego, miękki, podpuszczkowy, pleśniowy. Takie usystematyzowanie pozwoli wyodrębnić ser najbardziej zbliżony do twoich oczekiwań smakowych.

Mamy nadzieję, że takie skondensowane kompendium wiedzy usystematyzowało klasyfikację serów i sprawiło, że nazewnictwo ich rodzajów nie będzie już dla Ciebie problemem.

Zobacz inne