Na co będziemy mieć apetyt w 2018? Najnowsze trendy kulinarne

Żadna branża nie pozostaje obojętna na zmieniające się jak w kalejdoskopie trendy. Każdego roku można również śledzić pojawiające się nowinki ze świata kulinarnego, które tak wyglądem, jak i smakiem wprawiają w zachwyt i zdumienie. Obok najbardziej oryginalnych receptur znaleźć można dużo ciekawych podpowiedzi, które dodadzą wyrafinowania codziennej kuchni, a także poprawią jakość naszej diety.

Prezentowaną co roku listę kulinarnych trendów na najbliższe miesiące warto potraktować nie tyle dosłownie, ile jako formę inspiracji dla tworzenia zupełnie nowych, własnych kompozycji smakowych. Czas zweryfikuje, które z najbardziej niezwykłych propozycji zostaną z nami na dłużej. Tymczasem warto poszukać wśród nich pomysłów, które z pewnością warto wprowadzić w życie.

Żywność na wagę złota
Bardzo praktycznym i wartym naśladowania trendem jest zmiana podejścia względem wykorzystania produktów. W tym roku jeszcze silniej będzie dostrzegalna tendencja związana z maksymalnym zużyciem kupionych składników oraz gotowaniem w taki sposób, by nie marnować żywności. – Na wartości stale zyskiwać będą również produkty lokalne, rzemieślnicze, charakteryzujące się dobrym składem oraz zawierające składniki pochodzenia naturalnego – mówi Ewa Polińska z MSM Mońki. W 2018 roku znacznie bardziej popularne powinno stać się gotowanie w domu, co pozwoli zachować większą kontrolę nad tym, co w istocie trafia do naszego menu. Utrzyma się również moda na potrawy przygotowane w misce (Buddha bowl), diety bazujące na sokach owocowych i warzywnych, a także produkty bogate w witaminy i probiotyki. Uważniejszy dobór elementów jadłospisu wiąże się przede wszystkim z rosnącą świadomością wśród konsumentów, których w pełni usatysfakcjonować może jedynie smak połączony z odpowiednią zawartością wartościowych składników odżywczych. – Zgodnie z prognozami większym powodzeniem zaczną cieszyć się pełnotłuste produkty mleczne – takie jak mleko, sery żółte oraz masło – które, pomimo wysokiej kaloryczności, bogate są przede wszystkim w wapń, witaminę D, białko oraz sprzężony kwas linolowy, pomagający zachować smukłą sylwetkę – dodaje ekspert MSM Mońki.

Eksplozja nowych smaków
Obok ogólnych tendencji i kierunków, ku którym zmierzać będą kwestie związane z żywieniem, nie sposób pominąć najciekawszych potraw, jakie zaproponują restauratorzy. W tym roku z pewnością nie zabraknie kulinarnych eksperymentów, mających na celu stworzenie nowego dania, w wyniku połączenia dwóch innych receptur. Ich efektem są na przykład rożki bacone, wykonane z boczku i wypełnione nadzieniem, czy pieczone wzorem pączków gofry – wonuty. Cukiernicy coraz częściej wykorzystywać będą drukarki 3D, tworząc słodycze tak doskonałe, że aż przeczące zasadom fizyki. Obok zielonej matchy do kuchni wkroczy także pandan o intensywnym, limonkowym odcieniu. Zaobserwować też będzie można powrót do kuchni wschodniej – zarówno tej bliższej, jak i dalszej. Poza eksploracją zasobów kuchni koreańskiej najmodniejszym dodatkiem roku ma stać się pikantna harissa z czosnku i chili, pochodząca z Tunezji i Libii, a także inne intensywne przyprawy, takie jak szafran, kurkuma, pieprz cayenne, chrzan, cynamon, imbir i kminek, co z pewnością ucieszy miłośników między innymi kuchni indyjskiej oraz kultowego curry. Złocista kompozycja przypraw smakowicie skomponuje się z delikatnymi filetami rybnymi w gęstym, kremowym sosie na bazie serka topionego i mleka kokosowego.

Zobacz inne