Czy ser żółty jest faktycznie zdrowy?

Sery żółte to produkty łatwo dostępne, które bez trudu można wkomponować w rozmaite potrawy. Czy są jednak zdrowym dodatkiem? Na co zwracać uwagę przy zakupie sera? I jak go przechowywać, aby jak najdłużej zachował

Ser żółty – zdrowy czy nie?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – sery żółte są zdrowe! Jest tak ze względu na wiele cennych składników (białko, kwasy tłuszczowe), witamin (A, B, D i K) i minerałów (wapń, fosfor, magnez, cynk i miedź). Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a dokładniej – układu nerwowego, odpornościowego i mięśniowego. Ze wszystkich przetworów mlecznych to właśnie ser jest najważniejszym źródłem wapnia, który wzmacnia zęby, kości i paznokcie. Dzięki spożywaniu sera możemy uchronić się przed osteoporozą, ponieważ dobrze przyswajalny wapń znajdujący się w serze poprawia gęstość i wytrzymałość kości. Ser żółty dodaje także energii, a dzięki serotoninie poprawia humor. Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy ser żółty jest zdrowy – już znasz odpowiedź! Jednak czy każdy nabiał ma tyle pozytywnych właściwości? Aby się przekonać, musisz czytać skład. W końcu chemiczny barwnik może popsuć smak nawet najzdrowszego produktu.

Kolor sera - dlaczego ser jest żółty?
Może nam się wydawać, że żółty, intensywny kolor sera wytwarzany jest w sposób chemiczny. Nie zawsze tak jest – uważnie czytając skład kupowanego produktu, szybko możemy się przekonać, jak wytwarzana jest dana barwa. Najbardziej naturalny barwnik występujący w serze to biksyna, znana także pod nazwą annato (E160b). Ten barwnik wytwarza się z nasion owoców arnoty właściwej – drzewa rosnącego w Ameryce Środkowej. Obecność tej substancji w żaden sposób nie wpływa na smak sera, widząc ją na opakowaniu, możemy mieć pewność, że wybrany ser składa się wyłącznie z naturalnych składników. Oczywiście w serach występują także składniki, których należy unikać. Należą do nich: tartrazyna, żółcień pomarańczowa, czerwień koszenilowa, błękit brylantowy, błękit patentowy czy fiolet metylowy. Warto więc sprawdzać etykiety i skład kupowanych przez nas produktów – czysta etykieta i brak chemicznych dodatków to recepta na zdrowy żółty ser.

Jak przechowywać ser żółty?
Aby ser na dłużej zachował swoje właściwości, koniecznie trzeba go przechowywać w odpowiednich warunkach. W jakich? Nabiał oraz sery żółte najlepiej przechowywać w temperaturze od 0 do 10°C, najlepiej w górnych partiach lodówki, gdzie nie grozi im rozwój bakterii i wilgoć. Warto zostawić go w oryginalnym opakowaniu bądź w folii, aby uniknąć kontaktu sera z innymi produktami. Taki sposób przechowywania pomoże zachować w produkcie wszystko, co najlepsze.

Odpowiadając na tytułowe pytanie – „czy ser żółty jest zdrowy?” - dobrze przechowywany i z naturalnym składem – na pewno!

Zobacz inne

Ser żółty jako składnik wielu dań

Ser żółty ma bardzo bogaty skład, który poza dostarczaniem do organizmu cennych składników odżywczych, ma także niesamowicie dobroczynny wpływ na samopoczucie. Zawdzięcza to zawartości tryptofanu, bardzo ważnego aminokwasu, który w organizmie wspiera wydzielanie się serotoniny, powszechnie nazywanej hormonem szczęścia. Spożywanie sera już trzy razy w tygodniu może pomóc w łagodzeniu stanów lękowych, a także poprawić nastrój.

Ser żółty może być składnikiem wielu dań, zarówno na ciepło, jak i na zimno, jednak –podobnie jak w przypadku niemal wszystkich produktów w diecie – powinno się spożywać go w odpowiedniej ilości. Chudy ser żółty sprawdzi się doskonale jako dodatek do wszelkiego rodzaju zapiekanek i innych ciepłych dań. Wzbogaci smakiem każdą kanapkę, jest także niezbędny w uwielbianych przez dzieci tostach. Zalecana dzienna dawka sera żółtego wynosi około 30-40 g w przypadku osoby dorosłej, co odpowiada mniej więcej 3-4 plasterkom. Ser żółty jest istotnym składnikiem zwłaszcza w diecie dzieci, u których zapotrzebowanie na wapń jest najwyższe.

Najzdrowsze sery żółte – jakim kryterium się kierować w wyborze?

Część osób może błędnie zakładać, że najlepsze i najzdrowsze sery żółte, to te robione samodzielnie. Z jednej strony faktycznie, domowy ser żółty z pewnością nie będzie zawierał żadnych dodatkowych składników, ani ulepszaczy. Nie każdy jednak ma chęci, czas i wiedzę by robić ser żółty samodzielnie. Na szczęście na sklepowych pólkach można znaleźć sery pochodzące od sprawdzonych, polskich producentów, którzy korzystają z najlepszej jakości składników. Dlatego w czasie zakupów należy wybierać sery żółte pochodzące z najlepszych mleczarni, które gwarantują wysoką jakość produktów. Ostatecznie wpływa na nią cały szereg działań – zaczynając od pozyskiwania mleka od zaufanych dostawców, po proces produkcyjny przeprowadzany w najlepszych możliwych warunkach.

Ser żółty bez laktozy – chwyty marketingowe kontra fakty

Większość sfermentowanych serów żółtych ma bardzo niską zawartość laktozy lub jest jej praktycznie pozbawiona. Proces fermentacji, który ma miejsce podczas produkcji serów żółtych, prowadzi do rozkładu laktozy przez bakterie. Dlatego osoby z nietolerancją laktozy najczęściej mogą bez problemu włączyć do swojej diety sery żółte.

Jednak warto zauważyć, że zawartość laktozy w serach może się różnić w zależności od marki, producenta i rodzaju sera. W przypadku osób z nietolerancją laktozy, zawsze jest najlepiej sprawdzić etykietę produktu w celu potwierdzenia, czy dany ser jest bezpieczny do spożycia. Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat swojej tolerancji laktozy i dostosować dietę do indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać dobry ser żółty bez konserwantów?

Skład sera żółtego może być naprawdę przeróżny. Gwarancją jakości produktu jest tzw. czysta etykieta. Znajdziemy są na produkcie, który nie będzie zawierał żadnych dodatkowych ulepszaczy ani konserwantów. Analizując skład sera żółtego trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na barwniki, które są często dodawane w celu uzyskania bardziej intensywnego koloru. Dlatego „nienaturalny” kolor sera powinien wzbudzić niepokój u konsumentów. Nie zaleca się także spożywania serów, które zawierają azotan sodu i potasu. I chociaż istnieją konserwanty, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, to i tak powinno się ich unikać, gdyż zwyczajnie ich obecność w żółtym serze jest zbędna. Istotnym parametrem przy zakupie jest ser żółty cena – gdy jest ona zbyt niska, możemy spodziewać się także niskiej jakości.

Warto mieć świadomość, że prawdziwy ser żółty to taki, który został wyprodukowany z mleka pochodzenia zwierzęcego. Wymóg ten określony został w przepisach Unii Europejskiej. Bardzo często na półkach sklepowych pojawiają się wyroby seropodobne, które choć wyglądają jak ser, wcale nim nie są. Produkty te są pełne niezdrowych tłuszczów trans, powinno się więc ich unikać. Dlatego, jeżeli kupujemy dany ser żółty po raz pierwszy, czytajmy dokładnie etykietę, żeby nie okazało się, że to wyrób pełen konserwantów i ulepszaczy, który tylko ładnie wygląda na sklepowej półce. Aby powstał najlepszej jakości ser żółty potrzeba jedynie kilku prostych składników, takich jak: mleko, bakterie kwasu mlekowego, podpuszczka oraz sól.